Competitions 2017/2018 Season


Home Page
Fixtures
League Tables
 
 
 
 
  • Highest Score
  • Team Knockout
  • Pairs Knockout
  • Singles Knockout
  • Champion of Champions

Perfect Ponds sponsored Highest Score Competition
current qualifiers
  Player Team Score   Venue   Date
A Division Kelvin Warren Sportsman A 90 at Bar 27 on 09 Nov 2017
  Scott Collard Cobblestones B 89 at Bar 27 on 14 Sept 2017
  Nick Pimm Bird in Hand A 86 at Sportsman on 02 Nov 2017
  Scott Sealey Lime Kiln Inn B 85 at Bird in Hand on 05 Oct 2017
  Jason Bale Cobblestones B 85 at Commercial Inn on 26 Oct 2017
  Ashley Young Lime Kiln Inn A 84 at Bar 27 on 23 Nov 2017
  Matt Caddy Cobblestones B 84 at   on 07 Dec 2017
               
               
B Division Colin Pople British Flag A 87 at Rugby Club on 02 Nov 2017
  Mike Driscoll British Flag A 83 at New Foresters on 30 Nov 2017
  Keith Creedy British Flag A 82 at Rugby Club on 02 Nov 2017
  Si Cross Crown Inn B 81 at Blake Hall on 05 Oct 2017
  Sam Modley Crown Inn B 80 at Blake Hall on 30 Nov 2017
  Andy Richards Bunch of Grapes A 79 at The Old Market on 28 Sept 2017
  Jack Scrivener Crown Inn B 79 at New Foresters on 16 Nov 2017
  Gareth Monaghan Blake Hall B 79 at New Foresters on 07 Dec 2017
               
               
C Division Jake Collard Lions Club A 86 at Sydenham Centre on 12 Oct 2017
  Paul Taylor Bunch of Grapes B 85 at Sydenham Centre on 05 Oct 2017
  Martin Plummer Bunch of Grapes B 80 at Commercial Inn on 19 Oct 2017
  Paul Martin Rugby Club A 78 at The Old Market on 07 Sept 2017
  Rich Duddridge Sydenham Centre A 76 at Rugby Club on 14 Sept 2017
  Tony Seabourne Blake Arms A 76 at Commercial Inn on 30 Nov 2017
               
               
Up-dated - 8 December, 2017


JTS Snacks sponsored Team Knockout Competition
TEAMS ENTERED FIRST ROUND FRIDAY 24th NOVEMBER 2017
01 - Bar 27 'A' Playing at ....      
02 - Bar 27 'B' Bar 27 '05' v '06' = 'A'  
03 - Bird in Hand 'A' Bird in Hand '01' v '09' = 'B'  
04 - Bird in Hand 'B' Commercial Inn '08' v '02' = 'C'  
05 - Blake Arms 'A' Lions Club '15' v '04' = 'D'  
06 - Commercial Inn 'A' Malt Shovel '03' v '12' = 'E'  
07 - Lions Club 'B' New Foresters '11' v '14' = 'F'  
08 - Malt Shovel 'B' Sportsman '10' v '13' = 'G'  
09 - New Foresters 'A'    
10 - New Foresters 'B' QUARTER FINALS FRIDAY 15th DECEMBER 2017
11 - Sportsman 'A' Playing at ....      
12 - Sportsman 'B' Bird in Hand 'A' v 'F' = 'Q1'  
13 - Sydenham Centre 'A' Sportsman 'C' v '07' = 'Q2'  
14 - The Old Market 'A' Sydenham Centre 'B' v 'D' = 'Q3'  
15 - The Old Market 'C' Tha Old Market (d/s) 'E' v 'G' = 'Q4'  
         
         
Printabe Draw Sheet SEMI FINALS FRIDAY 12th JANUARY 2018
Playing at ....  
Blake Arms 'Q3' v 'Q4'    
  New Foresters 'Q2' v 'Q1'    
Results Page        
       
 
  FINAL - To be played at BAR 27 on FRIDAY 2nd FEBRUARY 2018
     


Paul Coleman sponsored Pairs Knockout Competition
FIRST ROUND to be played on FRIDAY xxx xxxxxx 2018
TOP FOUR PAIRS
QUALIFY THROUGH TO THE
NEXT ROUND THROUGHOUT
THIS COMPETITION
1.   A
2.   B
3.   C
4.   D
5.   E
6.   F
7.   G
8.   H
9.   J
10.   K
11.   L
12.   M
13.   N
14.   O
15.   P
16.   Q
           
SECOND ROUND to be played on FRIDAY xx xxxxxxxx 2018
1.     Top four pairs from
2.     Top four pairs from
3.     Top four pairs from
4.     Top four pairs from
5.     Top four pairs from
6.     Top four pairs from
7.     Top four pairs from
8.     Top four pairs from
           
THIRD ROUND to be played on FRIDAY xx xxxxxxxx 2018
1.     Top four pairs from
2.     Top four pairs from
3.     Top four pairs from
4.     Top four pairs from
           
FOURTH ROUND to be played on FRIDAY xx xxxxxxxx 20xx
1.     Top four pairs from
2.     Top four pairs from
           
FIFTH ROUND to be played on FRIDAY xx xxxxxxxx 20xx
1.     Top four pairs from
           
FINAL to be played on FRIDAY 23rd MARCH 2017 at the BLAKE ARMS
           
Printable Draw Sheet Results Page Players List


New Foresters sponsored Singles Knockout Competition
FIRST ROUND to be played on THURSDAY xx xxxxxxxx 20xx
1.   A TOP EIGHT PLAYERS
2.   B
3.   C
4.   D QUALIFY THROUGH TO
THE NEXT ROUND THROUGHOUT
THIS COMPETITION
5.   E
6.   F
7.   G
8.   H
     
SECOND ROUND to be played on THURSDAY xx xxxxxxxx 20xx
1.   Top eight from
2.   Top eight from
3.   Top eight from
4.   Top eight from
     
THIRD ROUND to be played on THURSDAY xx xxxxxxxx 20xx
1.   Top eight from
2.   Top eight from
     
FOURTH ROUND to be played on THURSDAY xx xxxxxxxx 20xx
1   Top eight from
     
FINAL ROUND and PRESENTATION NIGHT to take place at the BLAKE ARMS on FRIDAY 11th May 2018
     
  7:45 pm Draw for places
  8:00 pm Singles Quarter Finals
  8:45 pm 'C' Division and 'A' Division Wooden Spoon Presentations
  9:00 pm Singles Semi Final
  9:45 pm 'A' and 'B' Division Presentations  
  10:00 pm Singles Final followed by Presentations  
       
Printable Draw Sheet Results Page Players List

British Flag sponsored Champion of Champions

played on Friday xx xxxxxxxx 20xx - 7:30pm start